Технічні засоби охорони периметра – необхідність чи реальність?

Система охорона периметра – це сукупність різних заходів та технічних засобів, які спрямовані на цілісність та збереження об’єкта від несанкціонованого проникнення сторонніх осіб. Загалом, охорона периметра це один із різновидів охоронної сигналізації, часто доповнена іншими інженерними системами (наприклад, колючим дротом).

На сьогоднішній день подібна система вважається найбільш поширеним способом здійснення контролю над периметром території, де розташовується основний об’єкт. Охорону периметра можна виділити як самостійну систему безпеки, що ні від чого не залежить.

Головне та основне призначення системи охорони території – це виявлення на початковій стадії незаконного проникнення сторонніх осіб на вашу територію, і зовсім не важливо, на територію вашого підприємства чи будинку.

Система охорони периметра охороняє будинок або організацію ще на підступах, а тому ви можете бути впевненими не тільки в безпеці будівлі, але і матеріальних цінностей на ділянці. Але тут також варто враховувати той факт, що через деякі обмеження, систему безпеки периметра рекомендується використовувати в сукупності з іншими технічними засобами, наприклад, з камерами відеоспостереження, захисними огорожами та іншими.

Переваги системи охорони території:

  • З її допомогою стає неможливим непомітним пройти територію об’єкта. Причому необхідно зазначити, що при повному захисті це неможливо зробити жодним шляхом, ні за допомогою перелазу, ні підкопом, ні проломом огорожі;
  • Не дає можливості винести або вивезти матеріальні цінності з території підприємства або приватного будинку за його межі;
  • Сигналізує про проникнення сторонніх осіб на приватну територію.

Із чого складається система охорони периметра?

Якщо брати електронні засоби захисту периметра, то стандартно вона складається з: датчиків або сенсорів, встановлених на периметрі ділянки, блоку обробки сигналів (якщо такий потрібен), охоронного приладу, системи безперебійного живлення, панелі індикації або персонального комп’ютера з програмним забезпеченням.

Особливості різних технологій

В даний час, на ринку представлено величезну різноманітність обладнання, за допомогою якого забезпечується охорона периметра. Серед найбільш популярних та затребуваних технологій можна відзначити такі:

Пасивні ІЧ сповіщувачі. Принцип їх роботи заснований на аналізі змін теплового випромінювання PIR елементом, що відбувається в результаті переміщення людини або тварини. Як правило, застосовують як додатковий засіб для захисту складних ділянок периметра (кути, перепади, хвіртки, ворота, і.т.д), де установка інших засобів недоцільна.

Лінійні інфрачервоні сповіщувачі (ІК бар’єри). Такий вид охорони території призначений для захисту прямолінійних ділянок. Складаються з двох блоків – випромінювача та приймача. За допомогою випромінювача формується потік інфрачервоного випромінювання, що складається з одного або кількох променів. Застосування більшої кількості променів зменшує хибні тривоги. Спрацювання сповіщувача відбувається при одночасному перетині променів. Тут необхідно відзначити той факт, що обидва блоки (блок фотоприймача та блок сповіщувача) повинні бути змонтовані в прямій видимості один від одного, що обмежує їх застосування при захисті периметра з великим перепадом висот. До недоліків даного виду можна віднести погіршення роботи системи при випаданні інтенсивних опадів у вигляді сильного дощу або щільного снігу, а також робота в туман. Перевага даної системи – відносно низька ціна та простота налаштування.

Лінійна радіопроменева система. За принципом дії схожа на лінійну інфрачервону систему, тільки замість інфрачервоного випромінювання використовуються нижчі НВЧ частоти. Між передавачем та приймачем формується об’ємна зона еліптичної форми. Порушник, потрапляючи в зону виявлення, спотворює форму сигналу що надходить на приймач, у результаті чого відбувається спрацювання.

Також, як і для ІЧ бар’єрів у зоні виявлення не повинно бути сторонніх об’єктів у вигляді кущів, дерев тощо.

Дані системи є дорожчими в порівнянні з ІЧ системами, зате здатні працювати за більш поганих метеоумов.

Дротові радіохвильові системи. Принцип роботи полягає у взаємодії двох фідерів (спеціальних радіочастотних кабелів), розташованих паралельно одне одному. Порушник, потрапляючи в об’ємну зону виявлення, створену електричними сигналами, що протікають у фідерах, викликає зміни електромагнітного поля, що миттєво реєструється системою. Чутливі провідники можуть бути розташовані як відкрито, так і закопані в землю, що робить систему досить універсальною. Ще однією перевагою цієї системи є її здатність повторювати будь-який, навіть досить складний рельєф. Недоліками є висока ціна та трудомісткість монтажу.

Вібраційна система. Є досить ефективним і відносно недорогим засобом захисту периметра, оточеного сітчастим або решітчастим парканом. На огорожу монтується спеціальний сенсорний кабель чи окремі вібраційні датчики. При перелазі чи руйнуванні огородження відбуваються коливання, які реєструються сенсорним кабелем. Сигнали з сенсорного кабелю або вібраційних сенсорів передаються до блоку обробки, який у свою чергу приймає рішення про порушення периметра.

Дані для проектування системи

Для правильного забезпечення технічної охорони території та замовлення монтажу системи охорони периметра, вам необхідно надати таку інформацію:

  • Протяжність периметра, що захищається;
  • Тип місцевості – пряма чи горбиста;
  • Наявність встановленого паркану та його тип (кам’яний, сітчастий, цегляний, …);
  • Кількість воріт та хвірток
  • Можливість створення зони відчуження вздовж паркану;
  • Місце розташування ділянки;
  • Естетичні вимоги;
  • Наявність інших встановлених інженерних систем (колючий дріт, система відеоспостереження, тощо).

Зробити монтаж своїми силами або ж звернеться до професіоналів?

Звичайно ж, викликати професіоналів, оскільки без спеціальних навичок, знань та умінь зробити все це досить важко. А спеціалісти, по-перше, зроблять це все набагато швидше, а по-друге, якісніше і надійніше! Також не слід забувати, що більшості систем охорони периметра потрібна періодична перевірка, а в деяких випадках і коригування налаштувань. Тому своєчасний сервіс таких систем неминучий.